Who Played- Past Tournaments

2016 Tournaments

Turf Wars- Spring Training

Tournament Date: February 27-28
Location: Happy Valley, OR

14u
1. NW Futures-Black
2. Sluggers
3. Showtime-South
4. The Bat Company-Blue
5. The Bat Company-Red

13u
1. Sluggers
2. Ambush
3. NW Futures
4. Westview Wildcats
5. The Bat Company

12u 
1. Premier Baseball Club
2. Cascade Baseball Club
3. NW Premier BBC
4. Lake Oswego Baseball
5. NW Futures- Grey
6. NW Futures- Black
7. Champion Baseball
8. River Bandits

11u
1. Swat Baseball
2. Premier Baseball Club
3. Nampa Dawgs
4. Rebels
5. NW Futures
6. Kent Bulldogs

10u
1. Premier Baseball Club 
2. Southern Oregon Generals
3. Sluggers
4. NW Futures 10u

_____________________________________

Kennewick Kick-off 

Tournament Date: March 5- 6
Location: Kennewick, WA

14u
Sluggers
Spokane Expos
Portland Generals
Gresham Elite
West Side Hammers
Team Hit-Man
Pasco Fury

12u
Hit Squad
Tri-City Fuzion
Kennewick Dukes
Kennewick Rangers
Treasure Valley Baseball
Kennewick Express

11u
Richland Bombers
Mustard Seed
NW Premier BBC
Tri City Venom
Kennewick Dukes

___________________________________

Turf Wars- March Madness

Tournament Date: March 19-20
Location: Happy Valley, OR

14u
1.Sprague Olympians
2.Sluggers
3.NW Futures-Black
4.Newberg Tigers

13u 
1.Sluggers
2. Premier Baseball
3. Grant Generals
4. Cascade Crush-Orange
5. Elite Baseball
6. NW Futures
7. Camas Reds
8. Swat Baseball
9. Ambush

12u
1. Santiam Sluggers
2. Cascade Baseball Club
3. NW Futures-Black
4. Premier Baseball

11u 
1. Camas River Cats
2. WV Stars
3. Salem Storm
4. Premier Baseball
5. West Linn Baseball
6. Rebels
7. Bridgetown Baseball Club
8. Jefferson County Cubs

9u/10u
1. Premier Baseball
2. NW Futures
3. Camas Shredders 10u

_________________________________

Hood View Saturday Showdown #1

Tournament Date: March 26
Location: 
Happy Valley, OR

14u
Camas Reds Baseball Club
Portland Cal Ripken
Budd Bay Bombers
Premier Baseball

13u
Bainbridge Mavericks
Camas Reds
Willamette Valley Cutters
Cleveland JBO
Longview Baseball
The Amps

11u/12u
Salem Vipers
Trevor Wilson Baseball
Portland Cal Ripken
Bruin Baseball
Bend Titans
Sluggerz

9u/10u
Primetime 10u
Jr. Roosters
WVBR Baseball
Clackamas Dirt Dogs
Newberg Tigers
Celtics-Federal
Sandy Baseball 9u

_________________________________

Kennewick Klassic

Tournament Date: April 2-3
Location: Kennewick, WA

14u
1. Grant County Baseball
2. Cleveland JBO
3. Spokane Toros
4. Lethbridge Academy Dawgs
5. Rivercats
6. Team Hitman
7. Dirtbags

13u
1. Kennewick Heat
2. Snohomish Select
3. Columbia Crushers
4. NWA Baseball
5. Vandals
6. Lake Tapps Crusaders

12u
1. Santiam Sluggers
2. Vikings Baseball Club
3. La Grande Slam
4. Pasco Fury
5. Kennewick Dukes
6. Kennewick Express
7. Spokane Axemen
8. Lake Tapps Crusaders
9. Treasure Valley Baseball

11u 
1. Militia Baseball
2. Bridgetown Baseball Club
3. Federal Way Knights
4. Vikings Baseball Club
5. Jefferson County Rattlers
6. Kennewick Dukes
7. Kennewick Heat-Black
8. Spokane Valley Royals
9. NPA Futures
10. Pasco Quakes
11. Spokane Expos
12. TC Knights

9u/10u
1. Kennewick Express 10u

2. Spokane Valley Royals
3. Kennewick Warriors
4. Lake Tapps Crusaders
5. Richland Bombers

______________________________

NW Nations Diamond Duel

Tournament Date: April 9-10
Location: Milwaukie, OR

13u 
West Salem Baseball
Westview Wildcats
Willamette Valley Cutters
Madras Baseball
Ambush
The Amps
West Linn Lions

12u 
Westview Wildcats
Lake Oswego Baseball
Hit Squad
West Salem Baseball Club 
NW Futures-Grey
Newberg Tigers

11u
Tualatin 11u
NW Diamond Sports-Tigard
Legends 11U Green
NW Futures
Bridgetown Baseball Club

9u/10u
AIA Athletics
Clackamas Dirt Dogs
Sluggers Baseball 10u
Newberg Tigers
Jr. Roosters

April_________________________________________________

NW Nations Grand Slam

Tournament Date: April 23-24
Location: Hillsboro, OR

14u
1. Sprague Olympians
2. The Bat Company-Blue
3. Showtime South
4. NW Futures-Black
5. Newberg Tigers
6. Oregon Baseball Academy
7. Mound Time
8. Born2play
9. Portland Generals
10. Columbia Reach BBC
11. Beaverton Baseball
12. The Bat Company-Red

13u
1. Premier Baseball
2. Grant Generals
3. Elite Baseball
4. Westview Wildcats
5. Oregon Baseball Academy
6. West Salem Baseball
7. Mound Time
8. NW Diamond Sports-Red
9. NW Diamond- Blue
10. DeMarini Renegades
11. The Bat Company
12. NW Futures

12u
1. Trevor Wilson Baseball
2. Santiam Sluggers
3. NW Futures-Black
4. NW Futures-Grey
5. Lake Oswego Baseball
6. Westview Wildcats
7. West Salem Baseball Club
8. Oregon Baseball Academy
9. Newberg Tigers
10. Mound Time
11. The Bat Company
12. Sluggerz

11u
1. NW Futures
2. Mound Time
3. NW Diamond Sports-Tigard
4. Tualatin 11u
5. The Lightning
6. Bridgetown Baseball Club

9u/10u
1. Primetime 10u
2. Southern Oregon Generals
3. Mound Time
4. Newberg Tigers
5. AIA Athletics
6. Astoria Stompers

_______________________________

Rose City Baseball Classic 2

Tournament Date: May 7-8
Location: Portland, OR

13u
Ambush
Westview Wildcats
Lava Bears
DeMarini Renegades
Elite Baseball
Willamette Valley Cutters
NW Diamond Sports-Red
The Amps
Richland Rattlers

12u
1. Cascade Baseball Club
2. Trevor Wilson Baseball
3. Westview Wildcats
4. Hood River Baseball
5. Champions Baseball
6. NW Futures-Grey
7. Oly Fire

11u
NW Futures
Rebels
Bridgetown Baseball Club
NW Diamond Sports-Blue
NW Diamond Sports-Rice

_____________________________________

Bend May Madness Tournament 

Tournament Date: May 7-8
Location: Bend, OR

12u
1. Santiam Sluggers
2. Lava Bears
3. Newberg Tigers
4. Oregon Baseball Academy
5. South Umpqua JR Lancers
6. CO Crush-Orange
7. CO Crush-White
8. Aces
9. Treasure Valley Baseball

11u
1. Lava Bears
2. Bend Titans
3. The Lightning
4. Jefferson Rattlers
5. Bend Bandits
6. Hood River Eagles
7. Youth Tornado
8. Basin Elks
9. Central Oregon Young Guns

10
1. Crows
2. Southern Oregon Generals
3. Clackamas Dirt Dogs
4. AIA Athletics
5. CO Crush-Gray
6. Aces

________________________________________

NW Nations Knockout

Tournament Date: May 14-15
Location: Milwaukie, OR

14u
Portland Christian Royals
PCR-Hart
PCR-Porter
Salem Steelheads

13u
Willamette Valley Cutters
Washougal Bandits
West Linn 13u Gold
Sprague Olympians II

12u 
NW Futures-Grey
Hood River Baseball
Trevor Wilson Baseball
West Salem Baseball Club 
Sluggerz
Keizer Celtics
Lake Oswego Baseball
Newberg Tigers

11u 
NW Futures
Hood River Eagles
Hit Squad
NW Diamond Sports-Rice

10u 
DeMarini Renegades
Mound Time
Sandy 9u
Sandy 10u
CO Crush-Orange
Newberg Tigers
Beaverton Hops
Columbia Reach

May_________________________________________________

NW Nations Mayhem

Tournament Date: May 21-22
Location: Hillsboro, OR

14u 
1. Spague Olympians
2. Newberg Tigers
3. Oregon Baseball Academy
4. Portland Generals
5. Mound Time
6. NW Diamond Sports
7. PCA Baseball
8. Baden Red
9. Baden Black
10. The Bat Company-Red
11. The Bat Company-Blue
12. Bend Elks-West

13u 
1. Grant Generals
2. Westview Wildcats
3. Premier Baseball
4. Oregon Baseball Academy
5. NW Diamond Sports-Red
6. Mound Time
7. Elite Baseball
8. Baden-Black 
9. Camas Reds
10. The Bat Company

12u
1. Premier Baseball
2. Santiam Sluggers
3. NW Futures-Black
4. Lake Oswego Baseball
5. Westview Wildcats
6. Trevor Wilson Baseball
7. Oregon Baseball Academy
8. Mound Time
9. Sluggerz
10. Silverdale Sluggers
11. Bat Company

11u
1. Premier Baseball
2. NW Futures
3. Bend Bandits
4. Bend Titans
5. Mound Time
6. NW Diamond Sports-Blue
7. Tualatin 11u
8. Bridgetown Baseball Club

10u
1. Premier Baseball
2. Mound Time 10u
3.  Mound Time 9u
4. Clackamas Dirt Dogs
5. Central Oregon Crush 9u
6. Crook County Clash

_____________________________________

NW Nations Hillsboro Memorial Day Challenge

Tournament Date: May 28-29
Location: Hillsboro, OR

16u
Damage Baseball Club
Fuel Baseball
Cascade Baseball Club Lookouts
Mercenary Inc.
Auburn Athletics
HRVHS Carson Oilers
Valley Hurricanes
The Crew

14u
NW Diamond Sports
Thurston Colts
Gresham Elite
Tualatin Baseball
Sandy Pioneers
Budd Bay Bombers
Woodinville Baseball Club
Central Oregon Cowboys
Federal Way Fire
SEBR Baseball

13u 
West Salem Baseball
Willamette Valley Cutters
West Linn Lions
Eagle Point Eagles
Snohomish Select
NPA Tugs Navy
Legends Baseball

12u 
NW Diamond Sports
Buzz Baseball
Damage Baseball Club
Grays Harbor Force
Cleveland Giants
Portland Cal Ripken
Cedar Mill Raptors
Canby Junior Fed
Diamondbacks
Millers Baseball
NPA Futures Red
NW Diamond Sports-Rice 11u

10u 
Tualatin Baseball
Tigard 10u
Grays Harbor Tide
Shockers
AIA Athletics
North Portland Baseball
Gresham Elite

___________________________________________
Rumble in the ‘Couve (new!)

Tournament Date: June 11-12
Location: Vancouver, WA (Harmony Sports Complex)

14u
This division is sold out, now accepting teams for the wait-list only.
NW Futures-Gray (Vancouver, WA)
Portland Christian Royals (Portland, OR)
Central Oregon Cowboys (Prineville, OR)
Team Boyd (Gresham, OR)
Premier 13u (Vancouver, WA)
PCR Baseball (Portland, OR)

12u
This division is sold out, now accepting teams for the wait-list only.
NW Futures-Gray (Vancouver, WA)
Westview Baseball (Beaverton, OR)
McMinnville Grizzlies (McMinnville, OR)
Cleveland Giants (Portland,OR)
Lake Oswego Baseball

11u
NW Futures (Vancouver, WA)
NW Diamond Sports-Rice (Wilsonville, OR)
West Linn All-Stars (West Linn, OR)
University Place Vikings (University Place, WA)

9u/10u
This division is sold out, now accepting teams for the wait-list only.
NW Futures (Vancouver, WA)
Beaverton Hops (Beaverton, OR)
Gresham Elite (Gresham, OR)
Sandy Elite (Sandy, OR)
Newberg Tigers (Newberg, OR)
Premier Baseball (Vancouver, WA)
Sluggers (Vancouver, WA)

________________________________________

Hood View Saturday Showdown #3 (new!)

Tournament Date: June 11
Location: Happy Valley, OR

14u
This division is sold out, now accepting teams for the wait-list only.
Portland Generals (Portland, OR)
Mound Time (Hillsboro, OR)
Sunwest Baseball (Redmond, OR)
Bat Company-Red (West Linn, OR)

13u
This division is sold out, now accepting teams for the wait-list only.
Oregon Baseball Academy (Bend, OR)
Willamette Valley Cutters (Eugene, OR)
Mound Time (Hillsboro, OR)
Sunwest Baseball (Redmond, OR)
Crook County Hitmen (Prineville, OR)
West Linn Gold (West Linn, OR)
Bat Company (West Linn, OR)
Crusaders (Bonney Lake, WA)

11u/12u
This division is sold out, now accepting teams for the wait-list only.
Trevor Wilson Baseball (West Linn, OR)
Mound Time (Hillsboro, OR)
Santiam Sluggers (Lyons, OR)
Sunwest Baseball 12u (Redmond, OR)
NW Diamond Sports (Wilsonville, OR)
Mound Time 11u (Hillsboro, OR)
Sunwest Baseball 11u (Hillsboro, OR)

9u/10u
This division is sold out, now accepting teams for the wait-list only.
Mound Time 10u (Hillsboro, OR)
Mound Time 9u (Hillsboro, OR)
Sandy 9u (Sandy, OR)
Sunwest Baseball 10u (Redmond, OR)

________________________________________

NW Nations 16u Summer Classic (new!)

Tournament Date: June 16-19
Location: Hillsboro, OR (Century High School)
Sorry, this tournament is sold out. 

16u
Grant Generals 14u (Portland, OR)
Mound Time (Hillsboro, OR)
Fuel Baseball (Camas, WA)
Century High School (Hillsboro, OR)
Central Catholic High School (Portland, OR)
Newberg HS Tigers (Newberg, OR)
Roseburg Renegades (Roseburg, OR)
HRVHS Carson Oilers 
Grant High School
NW Futures
Wilson High School
Mountain View Thunder

_____________________________________

Battle in Bend 5

Tournament Date: June 18-19
Location: Bend, OR
14u
1. Sprague Olympians (Salem, OR)
2. Sisters Outlaws (Sisters, OR)
3. Mound Time (Hillsboro, OR)
4. Bend Elks-West (Bend, OR)
5. Cleveland JBO (Cleveland, OR)
6. Grant County Baseball (John Day, OR)
7. Glencoe Crimson Tide (Hillsboro, OR)
8. Newberg Tigers (Newberg, OR)
9. Madras (Madras, OR)
10. Central Oregon Cowboys (Prineville, OR)

13u
1. Reality Sports (University Place, WA)
2. Lava Bears (Bend, OR)
3. Oregon Baseball Academy (Bend, OR)
4. Narrows Baseball Club
5. Baden-Red
6. Mound Time
7. Oakdale Patriots
8. NW Diamond Sports-Red
9. NW Diamond Sports-Blue
10. CO Crush
11. Sunwest Baseball
12. West Linn Lions
13. Beavers
14. NW Futures

12u 
1. Santiam Sluggers
2. Roseburg Jr. Docs
3. Mound Time
4. Prineville Pistols
5. Glencoe Crimson Tide
6. NW Futures-Gray
7. Clackamas Cavs
8. Keizer Celtics
9. Tualatin Timberwolves
10. Springfield Baseball
11. Lakeridge Pacers
12. Aces

11u
1. Bend Titans
2. Jefferson Rattlers
3. Gig Harbor Yetis
4. Mound Time
5. Mustard Seed Financial
6. Central Oregon Young Guns
7. Bridgetown Baseball Club
8. Skyhawks
9. NW Futures
10. Willamette Valley All-Stars
11. Diamond Rats
12. Kelso Baseball

10u
1. DeMarini Renegades
2. Mound Time
3. Tualatin Timberwolves
4. Clackamas Dirt Dogs
5. CO Crush-Gray
6. CO Crush-Orange
7. McMinnville Grizzlies
8. Glencoe Crimson Tide
9. Lakeridge Pacers
10. Willamette Valley All Stars-A
11. Sweet Home Huskies
12. Aces
13. AIA Athletics

9u
1. Mound Time
2. Central Oregon Crush
3. Lakeridge Pacers
4. Willamette Valley All-Stars-A
5. Willamette Valley All-Stars-B
___________________

Eugene Slugfest
Tournament Date: June 25-26
Location: Eugene, OR

12u
Santiam Sluggers
Roseburg Jr. Docs
Trevor Wilson Baseball
Willamette Valley All-Stars-A
Willamette Valley All-Stars-B
South Umpqua JR Lancers 12u
Sprague OLY Fire
S Medford Jr. Panthers
Canby Jr. Fed
Westview Wildcats
North Bend All-Stars-B
Millers Baseball

11u
Rebels
Willamette Valley All-Stars-A
NW Diamond Sports-Blue
NW Diamond Sports-Rice
West Linn All-Stars
Eugene Toros
Central Lane Knights
Salem Storm

10u
Primetime
Willamette Valley All-Stars-A
Willamette Valley All-Stars-B
AIA Athletics
Gresham Elite
North Bend All-Stars
Roseburg Jr. Docs
Hitmen
Mound Time
Umpqua Valley Little Giants

9u
Willamette Valley All-Stars-A
Willamette Valley All-Stars-B
Central Oregon Crush
Central Lane Knights
Black Hills National All-Stars
West Linn All-Stars-A

_____________________________________

Nations West Regional Championship

Tournament Date: July 8-10
Location: Hillsboro, OR & Happy Valley, OR

14u
1. NW Futures-Black
2. Bend Elks-West
3. Mound Time
4. Tri-City Pilots
5. The Bat Company-Red
6. The Bat Company-Blue
7. Central Oregon Cowboys
8. Yakima Valley Dirt Dawgs
9. PCR Baseball
10. West Linn 14u
11. Lobos Baseball
12. Portland Baseball Club
13. Tugs Red-East
14. Sprague Olympians
15. Sherwood Bowmen
16. Newberg Tigers
17. Bayview Bombers

13u
1. NW Futures
2. Westview Wildcats
3. Premier Baseball
4. Willamette Valley Cutters
5. Mound Time
6. Kennewick Heat
7. NW Diamond Sports-Red
8. The Bat Company
9. Elite Baseball
10. Portland Baseball Club

12u
1. Premier Baseball
2. Santiam Sluggers
3. NW Futures-Black
4. Westview Wildcats
5. Trevor Wilson Baseball
6. Mound Time
7. Sandberg Xtreme
8. Sluggerz
9. CB 12u 
10. Springfield Baseball Club
11. McMinnville Grizzlies
12. West Linn 12u All-Stars-A
13. Portland Baseball Club
14. NW Diamond Sports
15. Glenwood Thunder

11u
1. Premier Baseball
2. NW Futures
3. Rebels
4. Mound Time
5. Mustard Seed Financial
6. Bridgetown Baseball Club
7. NW Diamond Sports-Rice
8. West Linn All-Stars
9. Jefferson County Rattlers
10. West Seattle All-Stars
11. Eugene Toros
12. Legends-Black

10u
1. Premier Baseball
2. NW Futures
3. Primetime
4. Mound Time
5. Willamette Valley All Stars-A
6. Southern Oregon Generals
7. AIA Athletics
8. Willamette Valley All-Stars-B
9. Beaverton Hops
10. West Linn All-Stars
11. Columbia Reach
12. West Salem Titans

9u
1. Mound Time
2. Willamette Valley All-Stars-A
3. West Linn All-Stars-A
4. Willamette Valley All-Stars-B
5. West Seattle All-Stars
6. Legends Baseball
7. Salmon Creek Angels 

______________________________

DeMarini NW Nations Tournament of Champions

Tournament Date: July 16-17
Location: Hillsboro, OR

14u 
NW Futures-Grey
NW Diamond Sports
Pasco Fury
The Hitmen
Lobos Baseball
Idaho Select

13u
NW Futures
Premier Baseball
Willamette Valley Cutters
Seattle Tides
Elite Baseball
GameFace
Portland Baseball Club

11u/12u
NW Futures-Grey
Trevor Wilson Baseball
NW Diamond Sports
DS Longhorns
Bruin Baseball
NW Diamond Sports-Rice
Bend-South
Portland Baseball Club
Willamette Valley All-Stars-A
Diamond Dawgs
Warriors
Premier Baseball
Sluggerz

9u/10u
NW Futures
Primetime
Mound Time
Beaverton Hops
Southern Oregon Generals
Shockers
Hood River Eagles
Warriors
Grays Harbor Tide
Salmon Creek Angels
Wilsonville Baseball

______________________________

Tournament Date: July 23-24
Location: Lincoln City, OR

14u 
LC Tigers
NW Diamond Sports
Team Boyd
Newberg Tigers
Hitmen

13u 
NW Diamond Sports-Red
Elite Baseball
Crook County Hitmen
Columbia Crushers
Reality Sports

11u/12u
Trevor Wilson Baseball 12u
Snohomish Pilchuckers 11u
Glacier Bears 12u
Sluggerz
South Umpqua JR Lancers 12u
Central Oregon Young Guns

9u/10u
Snohomish Pilchuckers 10u
LC Tigers
Glacier Bears
PCR 10u-Hutchinson
Shockers
AIA Athletics

______________________________________

Hood View Saturday Showdown #4 

Tournament Date: July 30
Location: Happy Valley, OR

13u/14u
The Hitmen
Lobos Baseball
Reynolds Raiders
Lava Bears

11u/12u
Reynolds Renegades
H.D. Warriors
Mt. Hood Select- Grey
Mt. Hood Select-Blue

Willamette Valley 12u B
PCR Baseball
NE Knights Baseball Club

9u/10u
Salmon Creek Angels
Shockers
H.D. Warriors
__________________________________________

Eugene Boys of Summer Classic

Tournament Date: July 30-31
Location: Eugene, OR

12u
Glacier Bears
Roseburg Jr. Docs
Bend-South
Columbia City Reds-1 
Willamette Valley All-Stars-A
Sluggerz
NW Diamond Sports-Rice
Bruins Baseball
LaPine JR Hawks
Aces
Corvallis Baseball
Columbia City Reds-2
Central Lane Knights

10u
Beaverton Hops
Aces
Willamette Valley All-Stars-B

9u
Willamette Valley All-Stars-B
Central Lane Knights
Willamette Valley All Stars-A
Keizer Cubs

August_________________________________________________

Summer Smackdown

Tournament Date: August 6-7
Location: Milwaukie, OR

14u/13u (80′ bases)
NW Diamond Sports-Blue
NW Diamond Sports-Red
Bend Lava Bears
Bend-South
Everett Baseball Club
NW Diamond Sports
Lake Oswego Baseball
PCR Baseball

12u
NW Diamond Sports-Blue
Stilly Venom
Aloha/ Beaverton Baseball
D4 Thunder
H.D. Warriors
Swat Baseball

9u/10u
Salmon Creek Angels
Sellwood/Cleveland Futures
Camas Baseball
AIA Baseball

2015 Tournaments

March______________________________________________

Turf Wars- Spring Training 

Tournament Date: February 28- March 1
Location: Happy Valley, OR

14u 
1. Primetime Baseball
2. The Bat Company
3. Bowers Baseball
4. NW Futures
5. Rips Brewers-B
6. Cascade Baseball Club
7. Eastside Select Sport
8. Eclipse 

13u 
1.The Bat Company
2. Portland Generals
3. St. Helens Black Sox
4. Gresham Baseball
5. Redmond Expos
6. Shredder Baseball

12u 
1. Cascade Baseball Club 
2. Sluggers Baseball
3. Hunter Baseball
4. NW Diamond Sports
5. West Hills Vipers
6. Oswego Lakers
7. Team Boyd Baseball

11u Division  
1. NW Diamond Sports
2. Premier Baseball
3. Lake Oswego
4. West Hills Vipers
5. The Crew

____________________________________________________________________________

Kennewick Kick-off

Tournament Date: March 7-8
Location: Kennewick, WA

14u
1. Rips Brewers-A
2. Coeur d’Alene Lumbermen
3. Issaquah Red

4. NWA Baseball

13u
1. Redmond Expos
2. Rips Brewers
3. Pasco Fury

11/12u
1. Sluggers Baseball
2.  Lake Oswego
3. Rips Brewers
4. Newberg Tigers
5. Spokane Valley Raptors
6. Richland Bombers

9u/10u
1. Kennewick Express 9u
2. Mustard Seed Financial
3. Tri-City Venom
4. Kennewick Warriors 9u

_________________________________________________________________________________________

Turf Wars- March Madness 

Tournament Date: March 21-22 
Location: Happy Valley, OR

14u 
1. HD Vipers
2. Battle Ground Red Sox
3. Mound Time
4. Hunter Baseball
5. Bowers Baseball
6. Metro Baseball Academy
7. Cascade Baseball Club
8. Keizer Steelheads

13u 
1. Mound Time
2. Premier Baseball
3. Camas Reds Baseball Club
4, St. Helens Black Sox
5. NW Futures
6. Rips Brewers

12u 
1. Cascade Baseball Club
2. Hunter Baseball 12u
3. Mound Time 12u
4. Roseburg Junior Docs
5. West Linn River Monsters
6. Bend Titans

10u 
1. Mound Time
2. Salem Storm
3. Premier Baseball
4. West Linn River Monsters
5. Rips Brewers
6. Vipers Baseball
7. Power T Baseball
8. Hit Squad 10u

April_________________________________________________

Rose City Baseball Classic

Tournament Date: April 11-12
Location: Portland, OR

13u.
1. Legends Baseball
2. Breakers Baseball
3. Barlow Jr. Baseball
4. St Helens Black Sox
5. Jaha Baseball

12u.
1. Bridgetown Baseball Club
2. Central Oregon Crush
3. NW Futures
4. Eastlake Baseball Club
5. Hood River 12u
6. Team Boyd Baseball
7. Newberg Tigers
8. Beaverton Beavers
9. Sluggerz
10. Jaha Baseball

11u.
1. NW Futures
2. Eastlake Baseball Club
3. Santiam Sluggers
4. Newberg Tigers
5. Hit Squad
6.  Swarm Baseball
7. Central Oregon Crush 11u Navy
8. Diamond Dawgs

9u/10u.
1. Beaverton Beavers
2. Hood River 10u
3. Cleveland Giants
4. Bridgetown Baseball Club

_________________________________________________________________________________________

5th Annual NW Nations Grand Slam

Tournament Date: April 25-26
Location: Hillsboro, OR

14u.
1. HD Vipers
2. Primetime Baseball
3. Battle Ground Red Sox
4. Hunter Baseball
5. Mound Time
6. NW Diamond Sports-Black
7. NW Diamond Sports-Silver
8. The Bat Company
9. Keizer Steelheads
10. NW Futures
11. Rips Brewers-B
12. Metro Baseball Academy
13. Mountain View Jr. Cougars

13u.
1. Mound Time
2. The Bat Company
3. Portland Generals
4. NW Diamond Sports
5. NW Futures
6. Rips Brewers
7. Bend Elks
8. Portland Baseball Club
9. Barlow Jr. Baseball

12u.
1. Cascade Baseball Club
2. Bridgetown Baseball Club
3. Mound Time
4. Westview Wildcats
5. Roseburg Junior Docs
6. NW Futures
7. Tualatin Timberwolves
8. Bend Titans
9. Elite Baseball
10. Idaho Storm
11. Hunter Baseball
12. Portland Generals
13. Cleveland Giants
14. Hollywood Badgers

11u. 
1. Lake Oswego 11u
2. Trevor Wilson Baseball Club
3. Mound Time
4. NW Futures
5. Rips Brewers
6. Santiam Sluggers
7. Newberg Tigers
8. Cascade Baseball Club
9. Roseburg Jr Docs 11u
10. Portland Baseball Club

9u/10u
1. Bridgetown Baseball Club
2. Mound Time
3. Rips Brewers
4. Vipers Baseball
5. Hood River Baseball 
6. Bend Titans
7. Black Bears Baseball 9u
8. Tualatin Federal

May_________________________________________________

Cinco De Mayo Fiesta

Tournament Date: May 2-3
Location: Kennewick, WA

14u
Rips Brewers-A
Tri-Cities Rebels
Coeur d’Alene Lumbermen
NWA Baseball
RBC Baseball
Lewiston Titans

13u
Walla Walla Cubs
Tri-City Crush
Lower Valley Crush
Tri-City Revolution

___________________________________________________

Rose City Baseball Classic 2

Tournament Date: May 9-10
Location: Portland, OR

13u.
1. NW Diamond Sports
2. NW Futures
3. Camas Reds Baseball Club
4. Bend Elks
5. Legends Baseball
6. St Helens Black Sox

12u.
1. Bend Jr. Lava Bears-Blue
2, Bend Jr. Lava Bears-Gold
3, NW Diamond Sports
4. NW Futures
5. Idaho Storm
6. Hunter 12u
7. Bridgetown Baseball Club
8. Westview Wildcats
9. Reality Sports
10. Hollywood Badgers
11. Hood River 12u
12. Tualatin Timberwolves 12u

11u.
1. Trevor Wilson Baseball Club
2. Hood River Baseball
3. Bend Jr. Lava Bears
4. Lake Oswego 11u
5. NW Diamond Sports
6. NW Futures
7. Newberg Tigers
8. Swarm Baseball

9u/10u.
1. Bend Jr. Lava Bears
2. Hood River Baseball
3. Bridgetown Baseball Club
4. Black Bears Baseball 9u
5. Vipers Baseball
6. Jaha Baseball

_________________________________________________________________________________________

NW Nations Knockout

Tournament Date: May 16-17
Location: Clackamas, OR

13u
Dialed In Athletics
Premier Baseball
Barlow Jr. Baseball
NW Futures
Roots Baseball Academy
Central Oregon Cowboys

12u
NW Futures
Team Boyd Baseball
Elite Baseball
Sluggerz
Camas Reds Baseball Club
Newberg Tigers
Keizer Celtics
Redmond American Legion
Amps Baseball Club

11u
NW Futures
Newberg Tigers
Trevor Wilson Baseball Club
Swarm Baseball
Central Oregon Crush- Gray
Premier Baseball 11u

10u 
Newberg Cal Ripken
Premier Baseball
Jaha Baseball
Hood River Baseball

May_________________________________________________

Hillsboro Hops Memorial Day Challenge

Tournament Date: May 23-24
Location: Hillsboro, OR

15u
Legends Baseball
Keizer Hurricanes
Mercenary Inc
Clark County Unlimited
The Crew
Oregon Renegades

14u
Mound Time
Eclipse
Cleveland JBO 
Keizer Steelheads
Cascade Baseball Club
Tri- Cities Rattlers
West Linn Shockers

13u
Sluggers
Mound Time
NW Diamond Sports
Hunter Baseball Sidearms
Columbia Reach BBC
Legends Baseball
Tri-City Pilots
Kelso Babe Ruth
Portland Baseball Club
Breakers Baseball

12u
Mound Time
NW Diamond Sports
Newberg Tigers
Cleveland Giants 12u
Axemen Baseball
Walla Walla Wolves

11u
Mound Time 11u
NW Diamond Sports
Newberg Tigers
Cascade Baseball Club
Sandberg Baseball Club
The Crew
Mound Time 10u
Portland Baseball Club

_________________________________________________________________________________________

NW Nations Mayhem

Tournament Date: May 30-31 
Location: Hillsboro, OR

14u
Mound Time
NW Diamond Sports-Silver
NW Diamond Sports-Black
Oregon Baseball Academy
Eclipse 
The Hitmen
Outlaws Black 14u
The Bat Company
Cascade Baseball Club
Metro Baseball Academy

13u
Mound Time
Camas Reds Baseball Club
Portland Generals
Oregon Baseball Academy
Dialed In Athletics
The Bat Company
Bend Elks
Legends Baseball
Barlow Jr. Baseball
Shredder Baseball
Premier Baseball
Health Pros NW

12u
Mound Time
Bridgetown Baseball Club
Newberg Tigers
Elite Baseball
NW Futures
South Valley Scrappers
Premier Baseball 11u
Lakeridge Baseball
Sluggerz

11u
Lake Oswego 11u
Mound Time
Santiam Sluggers
Swarm Baseball
Trevor Wilson Baseball Club
Roseburg Jr Docs
NW Futures
Cascade Baseball Club
Sherwood Baseball

9u/10u
Mound Time
Bridgetown Baseball Club
Newberg Cal Ripken
Premier Baseball
Jaha Baseball
Cleveland Giants
Beaverton Knights
A1A Athletics

__________________________________________

Hood View June Jam

Tournament Date: June 13th (One Day Event)
Location: Happy Valley, OR

14u
Eclipse
Cleveland JBO
Mound Time
Metro Baseball Academy

13u
NW Diamond Sports
Legends Baseball
Barlow Jr. Basebal
Camas Reds
Mound Time
Roots Baseball

12u
Elite Baseball
NW Diamond Sports 12u
Bend Titans 12u
Tualatin Timberwolves 12u
Bridgetown Baseball Club
Hunter Baseball
Mound Time

11u
Lake Oswego
Trevor Wilson Baseball Club
Premier Baseball
NW Diamond Sports
Mound Time

9u/10u
Premier Baseball
Bridgetown Baseball Club
Mound Time

______________________________________________________

Battle in Bend 4

Tournament Date: June 20-21
Location: Bend, OR

14u  
Jr. Lava Bears American
Mound Time
NW Diamond Sports-Black
NW Diamond Sports-Silver
Eclipse Baseball
Narrows Baseball Club
MLT Cyclones
Mountain View Jr. Cougars
West Linn Shockers
Lakeview All-Stars

13u 
NW Futures
Mound Time
NW Diamond Sports
Bend Elks
Hunter Baseball Sidearms
Narrows Baseball Club
Breakers Baseball
Aloha Warriors

12u 
Mound Time
NW Futures
Hunter Baseball
Jr. Lava Bears Gold
Bridgetown Baseball Club
Tualatin Timberwolves
Roseburg Jr. Docs
Team Boyd Baseball
Redmond American Legion
McMinnville Federal
Cascade Central Point
Portland Christian Royals
WV All-Stars- A
Umpqua Valley All-Stars
Lakeridge Baseball
West Linn Baseball

11u 
Mound Time
Central Oregon Crush- Navy
NW Futures
Santiam Sluggers
Swarm Baseball
Roseburg Jr Docs 
Newberg Tigers
Aces
Clackamas Cavs
WV All-Stars- A
WV All-Stars-B

10u 
Mound Time
Bend Bandits
Vipers Baseball
Bridgetown Baseball Club
Farmers Baseball
Newberg Cal Ripken
Western Pneumatics Irish
Lakeridge 10u Gold
Bend Titans
WV All-Stars-South
Middleton All-Stars
SunWest

9u 
Valley Bombers
Central Oregon Crush
WV All-Stars-South
Umpqua Valley All-Stars
A1A Athletics
WV All-Stars-North

______________________________________________________________________________________

Eugene Slugfest 3

Tournament Date: June 27-28
Location: Eugene, OR

12u. 
Mound Time
WV All-Stars-A
WV All-Stars-B
South Valley Scrappers
Spartan Baseball Club
Axemen

11u. 
Mound Time
WV All-Stars-A
WV All-Stars-B
Santiam Sluggers
Trevor Wilson Baseball Club
Oly Fire

10u
Mound Time
WV All-Stars-North
WV All-Stars-South
Tualatin Federal
Western Pneumatics Irish
Corvallis Baseball
Sheldon Baseball

9u
WV All-Stars-North
WV All-Stars-South
Newberg Tigers
Wet Socks

____________________________________________________

Springfield Slugfest 

Tournament Date: June 27-28
Location: Springfield, OR

13u.
Mound Time
Camas Reds Baseball Club
The Bat Company
Barlow Jr. Baseball
DC Express
Eugene Expos

________________________________________________________________

Nations NW Regional Championship

Tournament Date: July 10-12
Location: Happy Valley and Hillsboro, OR

14u
Clackamas 14u
NW Diamond Sports- Black
NW Diamond Sports-Silver
Mound Time
Rips Brewers-A
Battle Ground Red Sox
The Bat Company
Portland Baseball Club
Tri-Cities Rebels
Hunter Baseball
PBC Athletics
Metro Baseball Academy

13u
Mound Time
Portland Generals
Bend Elks
The Bat Company
NW Futures
DC Express
Spokane Braves
Premier Baseball
Tri-City Pilots
Eugene Expos
Portland Baseball Club 1
Portland Baseball Club 2
Central Oregon Cowboys
Pasco Fury
NW Diamond Sports
Thurston County Aces
Roots Baseball Academy
Jaha Baseball

12u
Mound Time
Hunter Baseball
Yakima Valley Dirt Dawgs
NW Futures
Elite Baseball
Team Boyd Baseball
Roseburg Jr. Docs
Sluggerz
NW Diamond Sports

11u
Mound Time
Santiam Sluggers
NW Futures
Premier Baseball
Portland Baseball Club
Trevor Wilson Baseball Club
Lake Oswego
Pasco Storm

10u
Mound Time
Vipers Baseball
Power T Baseball
Premier Baseball
WV All-Stars-North
WV All-Stars-South

9u
WV All-Stars-South
Shockers
Keizer Cubs
WV All-Stars-North

_________________________________________________________________________________________

Eugene Dirtbag Classic

Tournament Date: July 18-19
Location: Eugene, OR

12u
NW Diamond Sports
Sluggerz
Klamath Baseball
WV All-Stars-A

11u.
NW Diamond Sports
Roseburg Jr Docs
Santiam Sluggers
Aces
Swarm Baseball
WV All-Stars-B
Lake Oswego 11u
Trevor Wilson Baseball Club
WV All-Stars- A
Lakeridge Pacers
Columbia City Reds

9u
Sellwood Redhawks
Wet Socks
Keizer Cubs
Aces

July___________________________

Lincoln City Beach Blast

Tournament Date: July 25-26
Location: Lincoln City, OR

14u
NW Diamond Sports- Black
NW Diamond Sports-Silver
HD Vipers
Tri-Cities Rattlers
LC Tigers

13u 
Legends Baseball- Vancouver
St. Helens Black Sox
Hunter Baseball Sidearms
Central Oregon Cowboys
Legends- Monroe

11u/12u
Reality Sports
Lincoln City Tigers
The Dalles Sluggers
Diamond Dawgs
Sluggerz
Team Boyd Baseball

9u/10u  
Snohomish Pilchuckers
Bridgetown Baseball
The Dalles Sluggers
Wet Socks
Shockers 9u
Central Oregon Young Guns

August_________________________________________________

DeMarini Hardball Classic

Tournament Date: August  1-2

Location: Hillsboro, OR

13u
NW Futures
Mound Time
Team Boyd
WV All-Stars-A

12u
Santiam Sluggers
NW Futures
Mound Time
Hit Squad
Trevor Wilson Baseball Club
Willamette Valley All-Stars-B
Central Oregon Crush

11u
Hit Squad
Mound Time
NW Futures

___________________________________________

Summer Smackdown

Tournament Date: August 8-9

Location: Clackamas, OR

13u
Seattle Tides
NW Futures
St. Helen’s Black Sox
LC Tigers

9u/10u
Jaha Baseball
Keizer Cubs
Hit Squad
Sellwood Jayhawks

_______________________________________

Boys of Summer 5

Tournament Date: August 22-23

Location: Clackamas, OR

12u
Santiam Sluggers
Hit Squad
Trevor Wilson Baseball Club
City Plumbing Baseball
West Linn River Monsters
NW Futures 11u

10u
Jaha Baseball
Sellwood Redhawks
Academy Baseball

__________________________________________

2014 Tournaments

Turf Wars- Spring Training

Tournament Date: March 1-2
Location: Happy Valley, OR

14u
1. Washington Select
2. Eastside Select
3. Swat Baseball
4. Vancouver Bulldogs
5. Oregon Renegades
6. NW Bandits- Black
7. The Crew
8. The Bat Company

13u 
1. Prime Time Baseball
2. Hazel Dell Vipers
3. Rips Brewers- Elite
4. Eastside Select
5. Metro Baseball Academy- Green
6. Metro Baseball Academy- White
7. NW Bandits- Black
8. Battle Ground Red Sox

12u 
1. Rips Brewers
2. Sluggers Baseball
3. Redmond Expos
4. Hood River Baseball
5. Kennewick Cubs
6. Gresham Elite

11u 
1. Sluggers Baseball

2. Showtime Baseball
3. Rock Creek Select- Red
4. The Bat Company 

____________________________________________________

Turf Wars- March Madness

Tournament Date: March 22-23
Location: Happy Valley, OR

14u
1. Mound Time
2. Swat Baseball
3. Washougal Panthers
4. The Crew
5. NW Futures
6. Camas Crushers
7. Sprague Olympians
8. Inland Select

13u
1. Mound Time

2. Rips Brewers- Select
3. Metro Baseball Academy- Green
4. Metro Baseball Academy- White
5. Battle Ground Red Sox
6. Keizer Steelheads
7. Hunter Baseball
8. Cascade Baseball Club

11u/12u
1. Mound Time 12u
2. NW Futures
3. Idaho Coyotes
4. Warriors-Brown
5. Jaha Baseball
6. Cascade Baseball Club – Vancouver
7. Mound Time 11u
8.The Bat Company 12u 

9u/10u
1. Mound Time
2. Hunter Baseball 10U
3. Hunter Baseball 9U
4. Vancouver Knights

____________________________________________________

North Clackamas Clash

Tournament Date: March 22-23
Location: Clackamas, OR

12u 
Southern Oregon Giants
Bend Titans
St. Helen’s Black Sox
Hunter Baseball
Champion Baseball
Hermiston Elite 
The Shredders
Raw Talent Baseball

11u 
Hunter Baseball

West Linn River Monsters
Vancouver Rebels
Southern Oregon Giants
Hood River Baseball
The Bat Company
OMT Baseball

____________________________________________________

Kennewick Klassic

Tournament Date: March 29-30
Location: Kennewick, WA

14u 
1. D3VO Select 

2. Sockeye Baseball Club
3. Tri City Sun Devils 
4. Inland Select
5. Tri-City Rebels
6. Hunter Baseball
7. Kennewick Crushers 
8. Tri City Storm
9. Velocity Baseball
10. Bishop Kelly Knights

13u
1. Pendleton Hustlers

2. NW Hurricanes
3. Diamond Edge Baseball
4. Kennewick Pirates
5. LC Rebels
6. Tri City Rattlers 

12u
1. Redmond Expos

2. Kennewick Cubs
3. Richland Bombers
4. Spokane South Hitmen
5. LC Cougars
6. Toyota Baseball
7. Boise Beasts
8. Kennewick Warriors

_______________________________________________

Eagle Crest Classic

Tournament Date: April 5-6
Location: Redmond, OR

12u
Sluggers Baseball
Bend Elks- Black
Bend Titans
Redmond Expos
Bend Elks- Gray
Rips Brewers
Hood River Baseball
The Aces
The Dalles Sluggers
Klamath Blackhawks
Jr. Lava Bears
Lincoln City Tigers
American Legion-Post 44

10u
Lebanon Warriors
Burns Baseball
Jr. Lava Bears
The Aces

____________________________________________________

Nations Diamond Duel

Tournament Date: April 12-13
Location: Clackamas, OR

13u 
1. NW Diamond Sports- Black
2. The Bat Company
3. Clackamas Bandits
4. Mound Time
5. NW Diamond Sports- Blue
6. NW Futures
7. Cascade Baseball Club
8. Rips Brewers- Elite

12u 
1. Sluggers Baseball
2. Mound Time
3. NW Futures
4. Hunter Baseball
5. Camas Reds
6. Putnam Baseball

11u 
1. Cascade- Central Point
2. Mound Time
3. Vancouver Rebels
4. Cascade Baseball Club- Vancouver
5. Westview Wildcats
6. Hood River Baseball

10u 
1. Vancouver Knights
2. Mound Time
3. Hunter Baseball 9u
4. Hit Squad
5. Westview Wildcats
6. Lake Oswego Lakers

April_________________________________________________

4th. Annual NW Nations Grand Slam

Tournament Date: April 26-27
Location: Hillsboro, OR

14u  
1. Velocity Baseball
2. Mound Time
3. Chico Aces 
4. Oregon Renegades
5. Hunter Baseball
6. Champion Baseball
7. NW Futures
8. Hurricanes
9. The Bat Company
10. The Crew
11. Jaha Baseball
12. Outlaws

13u 
1. Keizer Steelheads
2. The Bat Company
3. Prime Time
4. Mound Time
5. NW Diamond Sports-Black
6. NW Diamond Sports- Blue
7. NW Futures
8. Hunter Baseball
9. Metro Baseball Academy- Green
10. Metro Baseball Academy- White
11. Outlaws-Black
12. Rips Brewers-Select

12u 
1. Mound Time
2. NW Futures
3. Jaha Baseball
4. Bend Elks- Black
5. Southern Oregon Giants
6. The Bat Company
7. DC Express
8. Hunter Baseball
9. Raw Talent Baseball
10. NE Portland Generals

11u  
1. Mound Time
2. Vancouver Rebels
3. Upper Rogue Eagles
4. Westview Wildcats
5. Bat Company

9u/10u
1. Hunter Baseball 9u

2. Mound Time
3. Forest Grove Baseball
4. Swarm Baseball
5. Stayton Commanders

May_________________________________________________

Cinco De Mayo Fiesta

Tournament Date: May 3-4
Location: Kennewick, WA

14u 
1. D3VO Select 
2. Tri City Sun Devils 
3. Jr. Cougars
4. Tri City Storm
5. Cowlitz Cubs
6. East County Bruins
7. Yakima Valley Dirt Dawgs
8. Bulldogs- Red
9. Washington Nationals
10. Kennewick Crushers
11. Coeur d’Alene Lumbermen

13u 
1. Yakima Valley Dirt Dawgs
2. The Bat Company
3. Tri-City Rebels
4. NW Hurricanes
5. Kennewick Pirates
6. LC Rebels
7. Pendleton Hustlers
8. Fabri Thunder
9. nWa Baseball
10. Tri-city Diamondbacks 
11. Tri-City Rattlers
12. Richland Athletics
13. Three Rivers Crushers 

_______________________________________________

Rose City Classic

Tournament Date: May 10-11
Location: Portland, OR

13u
Keizer Steelheads
Rough Riders Baseball
Chargers Baseball Club
East County Bruins
Hunter Baseball
NW Diamond- Black

12u
Portland Baseball Club
Slugger Baseball
Warriors
Westview Wildcats
St. Helens Black Sox
Wilsonville Wildcats
Sol Republic
Hunter Baseball
Diamond Jaxx 

_______________________________________________

Hillsboro Hops Memorial Day Challenge

Tournament Date: May 24-26
Location: Hillsboro, OR

14u  (This Division is sold out.)
Mound Time
Hunter Baseball
The Crew
Vancouver Bulldogs
Swat Baseball
CC Unlimited
Centerfield Baseball
Bend Titans
AIM
Washington Nationals
West Linn Baseball
Tigard Federal

13u 
Mound Time
NW Diamond Sports-Black
NW Diamond Sports-Blue
Pendleton Hustlers
Chargers Baseball Club
Outlaws-Blue
West Linn Baseball
Roseburg Hitmen
East County Bruins 
BG Shockers

12u
Mound Time
Champion Baseball
The Shredders
Putnam Kingsmen
West Salem Titans
Aloha Warriors
North Portland Baseball

11u
Hunter Baseball
Mound Time
Vancouver Rebels
Cascade Baseball Club

9u/10u
Mound Time 10u
Forest Grove Baseball
Hunter Baseball 9u
Vancouver Knights
Hit Squad
Willamette 10u
Glencoe Crimson Tide
Sellwood Giants
Cascade Baseball
BG Shockers

_______________________________________________

NW Nations Mayhem

Tournament Date: May 31
Location: Hillsboro, OR

12u
Mound Time
Warriors-Brown
Jaha Baseball
Sol Republic Baseball

11u
Mound Time
Lincoln City Tigers
NW Diamond Sports

10u
Mound Time
Hunter Baseball 10u
Westview Wildcats
Westview-Red
Swarm Baseball
Lebanon Warriors

____________________________________________________

Dad’s Day Bash 

Tournament Date: June 14
Location: Happy Valley, OR

13u 
East County Bruins
Bullet Baseball
Chargers Baseball Club
Battle Ground Shockers
Eugene Emeralds
Metro Baseball-Green

11/12u
Mound Time
Ridgefield Baseball Club
Mound Time
Vancouver Rebels
Warriors-Brown
Bend Titans

9u/10u 
Mound Time
Westview Wildcats
Ridgefield Baseball Club
Hunter Baseball 9u
Tualatin Midget Federal
Battle Ground Shockers
Umpqua Valley
Newberg Tigers 9u 
Newberg Tigers 10u
Portland Apollos

__________________________________________________

Battle in Bend 3

Tournament Date: June 21-22
Location: Bend, OR

14u
1. Sockeye Baseball Club
2. Jr. Cougars
3. Oregon Baseball Academy- Black
4. Oregon Baseball Academy- Red
5. NW Futures
6. Willamette Valley Aces
7. CC Unlimited
8. Crimson Cannons
9. Mound Time
10. Bend Elks

13u
1. NW Futures
2. NW Diamond Sports-Black
3. Rips Brewers Select
4. Mound Time
5. Eugene Emeralds
6. Springfield Sluggers

12u
1. NW Futures
2. DC Express
3. Mound Time
4. Wilsonville Wildcats
5. Southridge Baseball
6. PC Diamond Jaxx Blue
7. Sandberg Baseball Club
8. Grant County Baseball
9. Lakeridge Pacers
10. Crush- Idaho
11. Bend Elks- Black
12. Crook County Cowboys
13. Aloha Warriors
14. Kelso Baseball

11u 
1. Hunter Baseball
2. Rock Creek Select- Red
3. Clackamas Cavs
4. Mound Time
5. Vancouver Rebels
6. Umpqua Valley
7. LC Tigers
8. Lakeridge Pacers
9. Jr. Lava Bears
10. Redmond-American Legion Post 44

10u
1. Swarm Baseball
2. Forest Grove Baseball
3. Mound Time
4. Lakeridge Pacers
5. WV All-Stars-A
6. Clackamas Cavs
7. Central Oregon Crush

9u
1. Hunter Baseball
2. Central Oregon Crush
3. Roseburg 9u All-Stars 
_______________________________________________________

Eugene Slugfest 

Tournament Date: June 28-29
Location: Eugene, OR

12u 
1. WV All-Stars-A
2. Mound Time
3. Eugene Toros 
4. Umpqua Valley
5. Southern Oregon Giants
6. DC Express

11u 
1. WV All-Stars-A
2. Reality Sports
3. Cascade Baseball- Central Point
4. S.O. Giants
5. Mound Time
6. Bat Company Canes

10u 
1. WV ALL-Stars-A
3. Umpqua Valley
4. Willamette 10u
5. Lakeridge Pacers
6. McMinnville Baseball
7. Newberg Tigers
8. WV All-Stars-B

9u 
1. WV All-Stars-B
2. WV All-Stars-A
3. Hunter Baseball
4. Western Pneumatic Irish

____________________________________________________

Springfield Slugfest

Tournament Date: June 28-29
Location: Springfield, OR

14u/13u
Washington Nationals
Bend Lava Bears
Mound Time Oncelers
Keizer Steelheads
Troopers
WVBR-All-Stars
Springfield Sluggers

_______________________________________________________

Nations NW Summer Championship

Tournament Date: July 11-13
Location: Happy Valley, OR

14u 
1. Velocity Baseball
2. West Tapps Warriors- Black
3. NW Futures
4. CC Unlimited
5. Hunter Baseball
6. Mound Time
7. The Crew
8. Jaha Baseball
9. Coeur d’Alene Lumbermen
10. Idaho Elite
11. West Albany Bulldogs
12. Walla Walla Black Sox
13.Bend Lava Bears

13u
1. NW Diamond Sports- Blue
2. NW Diamond Sports-Black
3. Chargers Baseball Club
4. The Bat Company
5. Longhorns
6. NW Futures
7. Kennewick Pirates
8. Hunter Baseball
9. Mound Time
10. Saints Baseball
11. Metro Baseball Academy- Green
12. Metro Baseball Academy- White
13. Walla Walla Black Sox
14. Tri-City Rattlers
15. Eugene Emeralds

12u 
1. Portland Baseball Club
2. NW Futures
3. Mound Time
4. Jaha Baseball
5. West Tapps Warriors
6. West Seattle Baseball
7. Redmond Expos
8. DC Express
9. WV All-stars-A
10. WV All-stars-B

11u 
1. Hunter Baseball
2. Mound Time
3. Vancouver Rebels
4. Lincoln City Tigers
5. WV All-stars-A
6. WV All-stars-B

10u
1. Hunter Baseball
2. Swarm Baseball
3. Umpqua Valley All-Stars
4. Portland Baseball Club
5. Willamette 10u
6. WV All-Stars-A
7. Vancouver Knights
8. Lake Oswego Baseball

9u 
1. Hunter Baseball
2. Legends- Green
3. Legends- Black
4. Central Oregon Crush
5. WVBR All-stars-A
6. WV All-Stars-B

_____________________________________________________________

DeMarini Hardball Classic

Tournament Date: July 19-20
Location: Hillsboro, OR

14u
CC Unlimited
Mound Time
The Crew
Shinstrom Norman Baseball
NW Futures
Bellevue Warriors
Central Baseball

13u
Primetime
NW Diamond Sports- Black
NW Diamond Sports- Blue
The Bat Company
Mound Time
Chargers Baseball Club
NWA Baseball
Eugene Emeralds
NW Futures

BG Shockers
Metro Baseball Academy- Green
Metro Baseball Academy- White
Sandy Baseball
Bullet Baseball
Clackamas Bandits

12u
Portland Baseball Club
Mound Time
Chaffey Baseball
NW Futures
Sol Republic
Warriors-Brown
Beaverton Baseball
Mt. Hood Select
Coastal Storm

11u
Mound Time

Bat Company Canes
Vancouver Rebels
Breakers Baseball
RBC 11U
Hunter Baseball
Rockwood Slammers

10u
Mound Time
Hit Squad
Lake Oswego Baseball
NW Futures
Vancouver Knights
Battle Ground Shockers

9u 
Hunter Baseball
Vernonia Baseball
Vancouver Rockies

____________________________________________

Eugene Dirtbag Classic

Tournament Date: July 26-27
Location: Eugene, OR

12u
Sol Republic
Troopers
Champion Baseball
Coastal Storm
Corvallis All-Stars

11u 
Lincoln City Tigers
Breakers Baseball
WV All-Stars-B

10u 
Mound Time
Willamette 10u
WV All-Stars-B
Portland Baseball Club

_____________________________________________________________________________________

Springfield Dirtbag Classic 

Tournament Date: July 26-27
Location: Springfield, OR

14u 
Mound Time
Willamette Valley Aces
Swat Baseball
Summit Storm
Springfield Sluggers

_____________________________________________________________________________________

Summer Smackdown

Tournament Date: August 9-10
Location: Milwaukie, OR

13u
Bat Company
Clackamas Cavs
Sol Republic
Twin City Twins

12u
Vancouver Rebels
Lincoln City Tigers
Seattle Tides
Bat Company Canes
Breakers Baseball
Mt. Hood Select

11u
Lake Oswego Baseball
NW Futures
Santiam Sluggers

10u
Wilsonville Baseball
Hunter Baseball
Battle Ground Shockers

_____________________________________________________________________________________

Boys of Summer 4

Tournament Date: August 23-24
Location: Milwaukie, OR

13u
Central Oregon Hitmen
Everett Iron Hawks
Portland Generals
Sol Republic
Twin City Twins

12u
Lincoln City Tigers
Breakers Baseball
Centerfield Baseball
Portland Generals
Bainbridge Mavericks

11u
Lake Oswego Baseball
NW Futures-Green
NW Futures-Black
Everett Giants
Hit Squad
Santiam Sluggers
_____________________________________________________________________________________

Nations Super Saturday Series 1

Tournament Date: September 6th
Location: Milwaukie, OR

13u
NW Futures
Mound Time
Premier Baseball Club

12u 
Mound Time
NW Futures
West Linn Roar
Bridgetown Baseball

11u 
Mound Time
West Linn Select
East Side Sliders
Premier Baseball Club
Swarm Baseball
Lake Oswego

9u/10u 
Mound Time
Hit Squad 10u
Bridgetown Baseball
Hunter Baseball
NW Diamond
_____________________________________________________________________________________

Nations Super Saturday Series 2

Tournament Date: September 13th
Location: Milwaukie, OR

13u
NW Futures
Mound Time
Premier Baseball Club
Bridgetown Brewers
Twin City Twins

12u 
Mound Time 
NW Diamond
West Linn Roar
NW Futures
South Valley Scrappers

11u 
Mound Time
West Linn Select
East Side Sliders
Swarm Baseball
Premier Baseball Club

9u/10u 
Mound Time
NW Diamond
Bridgetown Brewers
Hit Squad 10u
Hunter Baseball
____________________________________________________

Nations Super Saturday Series 3

Tournament Date: September 20th
Location: Milwaukie, OR

13u 
NW Futures
Mound Time
Premier Baseball Club

12u
Mound Time

NW Futures
West Linn Roar
Centerfield Baseball
Bridgetown Brewers

11u 
Mound Time
West Linn Select
East Side Sliders
Premier Baseball Club
Lake Oswego
Swarm Baseball

9u/10u 
Mound Time
Hit Squad 10u
Bridgetown Brewers
NW Diamond Sports

___________________________________________________

Nations Super Saturday Series 4

Tournament Date: September 27th
Location: Milwaukie, OR

13u 
NW Futures
Mound Time
Premier Baseball Club

12u 
Mound Time
NW Futures
NW Diamond
West Linn Roar
Bridgetown Brewers

11u
Mound Time

West Linn Select
Premier Baseball Club
East Side Sliders
Lake Oswego
Swarm Baseball

9u/10u
Mound Time
Hit Squad 10u

Bridgetown Brewers
Hunter Baseball

__________________________________________________

2013 Tournaments

Turf Wars- Spring Training

March 2-3
Happy Valley, OR

14u Division
Eastside Select
Showtime
Vancouver Bulldogs
Primetime
Federal Way Knights 
Sprague Olympians

13u Division
The Bat Company Wildcats
Eastside Select
Rebels Baseball Club
Showtime- Red
NW Bandits- Blue
NW Bandits- Black
Swat Baseball Academy
NW Bigs Baseball

11/12u Division
Metro Baseball Academy
Sluggers Baseball 12u
Hazel Dell Vipers 
Sluggers Baseball 11u
Vallivue Titans
Primetime
Showtime 11u
Redmond Expos 11u
North Peninsula Pirates
Oly Select
________________________________________________________________________________

Turf Wars- March Madness

March 23-24
Happy Valley, OR

14u Division
Vancouver Bulldogs
Primetime
Mound Time
Sprague Olympians
Cascade Baseball Club
Wilshire Baseball Club
BG Shockers
CW Blues

13u Division
Vancouver Bulldogs
Showtime- Blue
Velocity Baseball
Bend Titans
Mound Time
Swat Baseball Academy
Field of Champions Bears- Blue
Field of Champions Bears- Black
Inland Select
Cascade BBC

11/12u Division
The Bat Company
Primetime
Mound Time
Battle Ground Red Sox
NEP Baseball Club
Portland Baseball Club 11u
______________________________________________________________________________________________

High Desert Showdown

April 6-7
Redmond, Oregon

12u
Bend Titans
Boise Bucks
Jr. Lava Bears
S.O. Giants
Hood River Baseball
Bend Elks Baseball Club 
Willamette Majors

11u
Redmond Expos
Bend Titans
Central Oregon Crush
S.O. Giants
DC Express
Sluggers

10u
Hood River Baseball
Lincoln City Tigers
Central Oregon Crush
Central Oregon Crush
Jr. Lava Bears
S.O. Giants
Redmond 10u
_________________________________________________________________________________________

Nations Diamond Duel

April 13-14
Clackamas, OR

13u
The Crew
The Yard Baseball Academy
Cascade Baseball Club 
Runnin’ Rebels
Washougal Panthers
Vancouver Bulldogs

12u
Metro Baseball Academy
North Marion
Mound Time
Lincoln Cardinals

10u
Outlaws Baseball
Westview Wildcats
The Bat Company
____________________________________________________________________________________________

3rd. Annual NW Nations Grand Slam

April 27-28
Hillsboro, OR

14u 
Primetime
Mound Time
Bend Titans
Cascade Baseball Club
CW Blues
The Yard Baseball Academy
BG Shockers
Vancouver Bulldogs
The Bat Company Honey Badgers
Sheldon Irish
OC Black sox

13u
Velocity Baseball
Mound Time
Mound Time
Cascade BBC
The Yard Baseball Academy
Bend Titans
Pride BBC
The Crew
Sockeye Baseball
Vancouver Bulldogs
Camas Baseball
The Bat Company Wildcats

12u
Primetime
Mound Time
Tualatin Timberwolves
The Bat Company
Metro Baseball Academy
Chargers Baseball Club
NW Diamond Sports
Portland Spikes
Hood River 
Bend Titans
Reedville Rampage
S.O. Giants
Tigard Mudcats

11u
Mound Time
St. Helens Black Sox
Redmond Expos
S.O. Giants

9u/10u
Mound Time

Stayton Baseball
Tualatin Timberwolves
Westview Wildcats
McMinnville Grizzlies
Umpqua Valley Baseball
Lincoln City Tigers
S.O. Giants
The Bat Company
____________________________________________________________________________________________

Cinco De Mayo Fiesta

May 4-5
Kennewick, WA

14u
Kennewick Rockies
Lewiston Titans
Kennewick Heat
Thunder Baseball
Missoula Outlaws
TC Scorpions

13u
Runnin’ Rebels
Kennewick Crushers
Eastern Oregon Edge
Tri-City Sun Devils
Tri-City Venom
Yakima Dirt Dawgs
D3VO Select
_________________________________________________________________________________________________

Hillsboro Hops Memorial Day Challenge

May 25-27
Hillsboro, OR

14u
Mound Time
CW Baseball
BG Shockers
Puget Sound Shockers
Beaverton Baseball
Missoula Outlaws
NW Premier Baseball
Hit Squad
Vancouver Bulldogs 13u
PBC Athletics
Vancouver Bulldogs
Willamette

13u
Mound Time Nationals
Mound Time Oncelers
Washougal Panthers
CC Unlimited
Showtime- Red
The Crew
NW Diamond Sports
Combat Baseball

12u
Mound Time
Roseburg Baseball
PBC Athletics
Chargers Baseball Club
NW Diamond Sports
Portland Spikes
Willamette Major
West Salem Titans
Showtime

11u
Mound Time
Sluggers
Grays Harbor Force
Portland Baseball Club
Portland Cal Ripken

10u
Mound Time
Willamette AAA 
Wilsonville Wildcats
Showtime

9u
Mound Time
Grays Harbor Force 
Willamette Rookie Major
Westview Dodgers
______________________________________________________________________________________________________

Dirtbag Classic

June 1-2
Kennewick, WA

14u
Kennewick Heat
Thunder Baseball
Washington Warriors
Spokane Storm

13u
Kennewick Crushers
D3VO Select
Tri-City Sun Devils
Inland Select
Camas Machine

_____________________________________________________________________________________________

Bend Father’s Day Classic

June 15-16
Bend, OR

14u
Mound Time

The Yard Baseball Academy
BG Shockers
Beaverton Baseball
Storm Baseball
Oregon City Baseball
Forest Grove Baseball
High Desert Heat
Jr. Cougars

13u (This division is sold out)
Mound Time
Mound Time
CC Unlimited
The Yard Baseball Academy
Runnin’ Rebels
Washoughal Panthers
Showtime- Red
Sockeye Baseball
Beaverton Bambinos
Lake Tapps Rainiers 

12u (This division is sold out)
Mound Time
Mound Time
Bend Titans
Lebanon Baseball
West Salem Titans
Pacer Baseball
NW Diamond Sports
Bowers Baseball
North Marion
Bend Elks

11u (This division is sold out)
Mound Time

Pasco Fury
Bend Titans
Portland Baseball Club
DC Express
Swarm Baseball
Idaho Crush
Redmond Expos
Pacer Baseball
Central Oregon Crush
Longview Baseball
Umpqua Valley

10u (This division is sold out)
Mound Time

Tualatin Timberwolves
Lincoln Baseball
Lincoln City Tigers
Meridian Storm
Pacer Baseball
West Salem Titans
Central Oregon Crush
Central Oregon Crush
Showtime
Redmond 10u
South Tanasbourne Renegades

9u (This division is sold out)
Mound Time

Lebanon Warriors
Pacer Baseball
Lebanon Baseball 2
Umpqua Valley 9u
______________________________________________________________________________________________

Delta Park Dad’s Day Tournament

June 15-16th.
Portland, Oregon

13u
The Crew
East County Bruins
NW Diamond Sports
Astoria Baseball

12u
Beaverton Bandits
BG Shockers
NEP Baseball Club
Chargers Baseball Club
Ridgefield Baseball Club
Showtime

10u
Vancouver Rebels
The Bat Company
St. Helens Black Sox
BG Shockers
Longview Baseball

9u
Portland Thunder
Sandy Cal Ripken
Newberg Tigers
______________________________________________________________________________________________

Eugene Slugfest

June 29-30th.
Eugene, Oregon

12u 
Black Sox
WV Select
Southern Oregon Giants
Roseburg Baseball
Thurston Colts
Chargers Baseball Club
Lakeridge All-Stars

11u 
DC Express
Southern Oregon Giants
Willamette Valley All-Stars B
Umpqua Valley All-Stars- A
Umpqua Valley All-Stars- B

10u 
Upper Rogue Baseball
Lincoln City Tigers
West Salem Titans
Southern Oregon Giants
Willamette Valley All-Stars B 
Willamette Valley All-Stars-A
Umpqua Valley

9u 
Newberg Tigers
Lakeridge Pacers
Longview Baseball Select
Umpqua Valley
Lebanon Warriors
_______________________________________________________________________________________________

 Forest Grove Fourth of July Classic

July 5-7
Forest Grove, OR

15u
Vancouver Bulldogs
Barlow Baseball
Field of Champions
The Dalles
West Hills Vipers
CW BoardUp

14u
BG Shockers
The Yard
Beaverton Baseball
Baden Baseball Club
CW Baseball
Field of Champions
Primetime
Wilshire Baseball Club
Mound Time
Longview Baseball

13u
Runnin’ Rebels
The Crew
Showtime- Red
The Yard
Mound Time
Renegades
Astoria Baseball

10u
Salem Angels
Showtime
South Tanasbourne Renegades

9u
Mound Time
Portland Thunder
Newberg Tigers
Lakeridge Pacers
Clackamas Cavs
_____________________________________________________________________________________________

Nations NW Summer Championship

July 12-14
Happy Valley, OR

14u 
The Yard Baseball Academy
BG Shockers
Reality Sports
Sandy/All-American Athletics
PBC Athletics
Thunder Baseball
The Bat Company
Storm Baseball
Primetime

13u 
The Yard Baseball Academy
Walla Walla Black Sox
The Crew
Umpqua Valley
Jaha Baseball
Showtime- Red
Columbia Reach
NW Diamond Sports
Mound Time
Combat Baseball

12u 
Seattle Bombers
Chargers Baseball Club
Saints Baseball
Willamette Valley All-Stars-B
Willamette Valley All-Stars-A
NW Diamond Sports
Roseburg Baseball
Showtime
Sluggers
Metro Baseball Academy
Sandberg Select Baseball
Columbia Gorge Baseball
Washougal Outlaws

11u 
Born 2 Play
Jaha Baseball
Willamette Valley All-Stars-A
Redmond Expos
Willamette Valley All-Stars-B
Southern Oregon Giants

10u 
Lincoln City Tigers
Willamette Valley All-Stars-A
The Bat Company
Showtime
Umpqua Valley All-Stars-B
Willamette Valley All-Stars-B

__________________________________________________________________________________________

Hillsboro Hardball Classic

July 27-28th.
Hillsboro, Oregon

12u
Showtime
Primetime
Mound Time
Columbia Gorge Baseball
Washington County Braves
Chargers Baseball
Clackamas Bandits

11u
Mound Time
Portland Baseball Club
Chaffey Baseball
Athletes Corner
Champion Baseball
Mid-Valley All-Stars

10u
Lincoln City Tigers
Willamette Valley All-Stars-B 
Vancouver Rebels
The Bat Company
Mound Time
South Tanasbourne Renegades
Southridge Area Baseball
Cascade Baseball
Clackamas Angels
Portland Thunder
Salmon Creek Giants

_____________________________________________________________________

Summer Smackdown

August 3-4
Clackamas, OR

13u
Mound Time
The Bat Company
Cascade Baseball Club
Washington County Braves
Roseburg Baseball
Chargers Baseball
Gresham Elite

12u
Swarm Baseball
Redmond Baseball
Champion Baseball
Mid-Valley Baseball

11u
Lincoln City Tigers
Vancouver Rebels
The Bat Company
Hood River Baseball
Cascade Baseball
Gresham Elite

_________________________________________________________________________________________

Boys of Summer 3

August 17-18
Clackamas, OR

13u
Mound Time
Columbia Gorge Baseball
Sequim Pilots
NW Diamond Sports
Gresham Elite
OC Black Sox
Clackamas Cavs
Swatlys Baseball

12u
Beaverton Cardinals
South Everett Storm
Swarm Baseball

11u
Lincoln City Tigers
Vancouver Rebels
Gresham Elite
Cascade Baseball
Beaverton Outlaws
Clackamas Angels

10u
Vancouver Knights
West Linn Lions
Willamette Valley Select
South Everett Giants
Salmon Creek Giants

_________________________________________________________________________

Clash in the ‘Couve

September 7-8
Vancouver, WA

13u
Mound Time-
NW Diamond Sports
Cascade Baseball
Nampa Thunder
OC Black Sox

11/12u
Mound Time-
Raw Talent Baseball Club-
Mound Time-
Cascade Baseball
NW Diamond Sports

10u
Mound Time
Ridgefield Baseball Club
Vancouver Knights

___________________________________________________________________

September Saturday Special

Saturday, September 21st.
Hillsboro, OR

13/14u (54′, 80′)
NW Diamond Sports
Mound Time
WV Select
Reedville Baseball
OC Black Sox

11/12u
Mound Time
WV Select
Raw Talent Baseball Club
Mound Time
WV Select
NW Diamond Sports

10u
Mound Time
Vancouver Knights
WV Select

____________________________________________________________________________